Zespół 4 powstał jako naturalne następstwo projektów muzycznych tworzonych dla młodych odbiorców od 2010 roku. Niektóre z piosenek powstawały z myślą bardziej „o dzieciach” niż „dla dzieci”. Między innymi dlatego twórczość 4 jest tak uniwersalna. Początek działalności to rok 2018, będący jednocześnie rokiem wydania pierwszej płyty. W pierwszej fazie działalności zespół funkcjonował pod nazwą 4 PORY MUZYKI, a wokalistką była Julia Rosak.

Dlaczego akurat 4? Powodów jest co najmniej kilka. Piosenki, które gramy zaczęły powstawać w czasie pracy naszego lidera Rafała Tomczyka z dziećmi w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Łodzi. Ponadto skład zespołu jest czteroosobowy, a ideę muzyczną stanowią cztery wartości: uniwersalizm, różnorodność, zabawa i edukacja.

„Naleśniki” to najnowszy szalony teledysk zespołu z trzeciej płyty zatytułowanej „Uśmiech”. To najsmaczniejsza piosenka roku. Kaloryczna bomba muzyczna… prawdziwa petarda kulinarna. I każdy to lubi.

Oprócz tworzenia piosenek dla dzieci zespół wspomaga akcje charytatywne i tworzy piosenki na specjalne potrzeby i życzenia. Jest inicjatorem takich projektów muzycznych jak np. AUTENTYCZNI. Utwór poświęcony dzieciom autystycznym został nagrany przy współudziale dużej grupy łódzkich artystów w 2021 roku.

Skład zespołu:

 • Katarzyna Kubus–Salska (CIOCIA KASIA)
  animacyjna „rakieta”, wokalistka, pedagog ruchu i tańca; zawsze w kolorowych włosach porywa do wspólnej zabawy zarówno dzieciaki jak i ich rodziców.
 • Rafał Tomczyk
  autor tekstów i muzyki niemal wszystkich piosenek, lider, zawodowy konferansjer, pedagog muzyczny i gitarzysta; scena i kontakt z dziecięcą widownią to jego żywioł.
 • Michał Karkusiński
  pedagog muzyczny i mistrz instrumentów klawiszowych, dzięki któremu koncert zawsze świetnie brzmi; człowiek z rozwianą fryzurą kapitalnie aranżuje utwory.
 • Michał Renc
  człowiek, dla którego instrumenty perkusyjne nie mają tajemnic, do tego świetny improwizator, dysponujący również wyjątkową umiejętnością nietypowego posługiwania się głosem.